а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кумче

мн. кумчиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 26887
1. Дете што го крстил кумот.
Англиски: godchild Албански: fëmiu i pagëzuar nga kumbari
Примери:
Кумот го погледна своето кумче.
Многу убаво име му избра на твоето кумче.
2. Млад кум.
Албански: kumbar i ri