а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

куна

мн. куни
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 22455
Мала граблива ѕверка со витко тело, кратки нозе и cо скапоцено крзно.
Латински: Mustella foina Англиски: marten
Употреба: Зоологија
Примери:
Крзното на куната е многу барано на пазарот.
Изведенки
1. куничка ж.
мн. кунички
дем.
2. куниче ср.
мн. куничиња
дем.