а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кундак

мн. кундаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5966
Задниот дел од огнено оружје кој се притиска на рамото при пукање.
Англиски: rifle butt Турски: kundak
Примери:
Новите пушки се со светнати кундаци од тврдо дрво.