а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

куникула

мн. куникули
Вид збор: Именка, женски род
Bид питом зајак, се одгледува поради месото, крзното и влакното.
Латински: Cunіculus Англиски: rabbit
Употреба: Зоологија
Примери:
Фармите за куникули, иако не се многу акумулативни, можат да претставуваат значаен извор на приходи за одгледувачот.