а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

купен

Види и: купи (св.)
купени
Вид збор: Придавка
Ранг: 6407
Што е набавен со купување.
Англиски: bought Албански: i blerë
Употреба: Економија
Примери:
Купена куќа.
Купено палто.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи