а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

купец

мн. купци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 48159
Тој што купува.
Англиски: buyer Албански: blerës
Употреба: Дијалектен збор , Економија
Примери:
Купците на грозје изостанаа оваа година.