а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

купечки

купечкиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 18984
1. Што се купува, купен.
Англиски: purchaised
Примери:
купечки чорапи
купечки леб
2. Што е туѓ.
Англиски: foreign
Употреба: Преносно значење
Примери:
Купечки мисли.