а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

купе

мн. купеа
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 7560
Затворен оддел со седишта во вагон.
Англиски: compartment Албански: kabinë, kupe
Употреба: Транспорт , Туризам
Примери:
Патуваме со воз во посебно купе.