а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

куповен

куповниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 43947
Што се однесува на купување, тоа со што се купува.
Албански: blerës
Употреба: Економија
Примери:
Куповна моќ.
Куповно средство.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК