а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

купон

мн. купони
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10309
1. Дел од вредносна хартија што се носи за наплата на достасана камата или дивиденда.
Англиски: coupon Албански: kupon, triskë
Употреба: Економија
2. Исечок од влезница што се одзема при влегување.
Англиски: coupon Албански: kupon
Примери:
Ги собра контролните купони од претставата.
3. Исечок, дел од некоја целина што се пополнува.
Англиски: coupon Албански: kupon
Примери:
Собира купони за наградна игра.
4. Карта за рационално снабдување.
Англиски: coupon Албански: kupon, triskë
Примери:
Hа народот му делеа купони за леб.
Изведенки
1. купонче ср.
мн. купончиња
дем. и хип.
2. купонски прид.
купонскиот
Пример: купонски систем
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК