а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

купопродажба

мн. купопродажби
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 22730
Спогодба меѓу две страни со која едната страна продава, а другата купува.
Англиски: sale Албански: shitblerje
Употреба: Економија
Примери:
Потпишаа договор за купопродажба.