а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

купувачка

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 40941
купување, пазарење
Англиски: shopping Албански: blerje
Употреба: Економија
Примери:
Дневна купувачка.
Секојдневна купувачка.
Купувачка на големо и мало.
Изведенки
купувачки прид.
купувачкиот
Што се однесува на купувачка.
Пример: Купувачка треска. Купувачки навики.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК