а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

курбан

мн. курбани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6372
1. Кај муслиманите - животно, обично овен, што се коле за Курбан-Бајрам.
Англиски: offering Турски: kurban Албански: kurban, sakrificë
Употреба: Религија
Примери:
Му таксал црн овен курбан на Алах.
2. жртва воопшто
Англиски: sacrifice Албански: kurban
Примери:
Приготвените јадења се раздавале за курбан.
Изрази
Отиде курбан - отиде непотребно, напразно, за бадијала.
Отиде курбан - загине беспотребно, бесцелно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи