а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

курварство

Вид збор: Именка, среден род
разврат, блуд, курвање
Англиски: harlotry
Употреба: Вулгарно
Примери:
Животот им помина во курварство.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК