а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кутне

кутнат, кутни, кутнете, кутнав, кутнаа, кутнал, кутнат, (ќе) кутнев, (ќе) кутнеа, (ќе) кутнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6571
1. Собори, падне, легне некого при борење.
Англиски: bring down Албански: rrëzoj
Примери:
Cо еден удар го кутна на земја.
Болеcта го кутна.
Ги кутнаа дрвјата.
2. убие
Англиски: kill Албански: vras
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го кутна на место.
Секира го кутна знаменосецот.
3. Легне некого в постела, принуди да лежи.
Англиски: fall Албански: shtri
Примери:
Ги кутнаа децата да спијат.
Болеста го кутна.
4. (се кутне) Легне, се испружи.
Англиски: strech down Албански: shtrihem
Примери:
Cе кутнаа да спијат.
Cе кутнаа на ливадата.
Изведенки
1. кутнува несв.
кутнуваат
2. кутнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК