а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

куфер

мн. куфери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2407
Тврд правоаголен ковчег cо капак и рачка за носење облека и предмети при патување.
Англиски: suitcase Германски: Koffer Албански: valixhe
Примери:
голем куфер
кожен куфер
Изведенки
куферче ср.
мн. куферчиња
дем.