а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

куца

куцаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 11469
1. Оди со накривнување на една страна поради покуса, повредена или болна нога.
Англиски: lame Албански: çaloj
Примери:
Куца на едната нога.
Куца со години.
2. Слабо напредува, не покажува добар резултат.
Англиски: lag Албански: çaloj, mbetem pas
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ми куца работата.
Изведенки
куцање ср.
глаг. им.