а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

куцка

куцкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 33142
1. Куца по малку.
Англиски: limp Албански: çalon nga pak
Примери:
Куцкаше, а патерица нејќеше да носи.
2. Скока на една нога.
Албански: kërcen në një këmbë
Изведенки
куцкање ср.
глаг. им.