а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

куцне

куцнат; куцни, куцнете; куцнав, куцнаа; куцнал; куцнат; (ќе) куцнев, (ќе) куцнеа; (ќе) куцнел
Вид збор: Глагол, свршен
Направи еден чекор со куцање.
Англиски: limp
Изведенки
1. куцнува несв.
куцнуваат
2. куцнување ср.
глаг. им.