а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

куц

куциот
Вид збор: Придавка
Ранг: 7722
1. Што има една нога покуса.
Англиски: lame
Примери:
Се родил куц.
куц со едната нога
куцо куче
2. (обично во членувана форма) Назив за ѓаволот.
Англиски: devil
Употреба: Разговорно , Религија
Примери:
Куциот