а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кучешки

кучешкиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 5312
Што се однесува на куче.
Примери:
кучешки лаеж
кучешка храна
Изрази
Кучешки живот - тежок, беден живот.
Кучешки заб - песјак.
Кучешко време - лошо време.
Изведенки
кучешки прил.
како куче
Пример: Кучешки живеел, кучешки умрел.