а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кучи

(се) кучат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 46664
За кучка - раѓа, се окотува.
Англиски: have puppies
Употреба: Зоологија
Примери:
Загарката до вечера ќе се кучи.
Изведенки
кучење ср.
глаг. им.