а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кучкарник

мн. кучкарници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 30445
1. кучешка куќичка
Англиски: dog kennel Албански: shtëpizë qeni
Примери:
Остави леб за кучката во кучкарникот.
2. Место каде што се одгледуваат кучиња.
Англиски: dog kennel Албански: vend për rritje qensh