а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кучка

мн. кучки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3786
1. Женка од куче.
Англиски: bitch Албански: bushtër, kudër
Употреба: Зоологија
Примери:
Кучката ги лиже кутрињата.
Ја најдоа кучката окучена.
2. Зла, лоша, погана жена.
Англиски: bitch Албански: bushtër, kudër
Употреба: Груб збор , Преносно значење
Примери:
Кучко една!
Навистина си кучка!
Изрази
Брзата кучка слепи кучиња раѓа - ако набрзина се прават работите, резултатот може да биде неповолен.