а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кушет

мн. кушети
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 32807
Кревет во железничко купе, каде што седиштата се приспособени за спиење.
Англиски: sleeping car Француски: couchette
Употреба: Туризам
Примери:
кушет-вагон
Изрази
Кушет-кола - вагон со кушети.