а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кушо

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 49237
Назив за животно што нема опашка, животно што ја изгубило опашката.
Изрази
Да имаше среќа, кушо, ќе имаше опашка (посл.).