а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

куќиште

мн. куќишта
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 22606
1. Заштитна кутија за механички делови.
Употреба: Технологија
Примери:
куќиштето на менувачот
2. Кутија во која се сместени хардверските компоненти на компјутерот.
Англиски: casing
Употреба: Информатика
3. куќа