а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

куќник

мн. куќници
Вид збор: Именка, машки род
домаќин
Англиски: host
Примери:
Стани, добра куќнице, куќникот го бере твоето гајле.
Изведенки
куќница ж.
мн. куќници