а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лавица

мн. лавици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 28398
1. Женка на лавот.
Англиски: lioness Албански: luanesh
Употреба: Зоологија
2. Храбра жена.
Англиски: lioness Албански: luanesh
Употреба: Зоологија , Преносно значење
Примери:
Таа беше секогаш во првите борбени редови, вистинска лавица.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК