а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ладнокрвен

ладнокрвни
Вид збор: Придавка
Ранг: 14835
1. Што има способност да ја менува телесната температура во зависност од температурата на средината.
Англиски: cold-blooded
Употреба: Биологија
Примери:
Змиите се ладнокрвни животни.
2. Што постапува смирено, рамнодушно.
Англиски: cool
Употреба: Преносно значење
Изведенки
1. ладнокрвно прил.
Пример: Ладнокрвно се заврте и замина.
2. ладнокрвност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК