а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лажга

мн. лажги
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18620
1. лажливка
Англиски: liar Албански: gënjeshtare, rrenacake
Употреба: Разговорно
Примери:
Оваа е поголема лажливка од нејзината мајка.
2. лага
Англиски: lie Албански: gënjeshtër, rrenë
Примери:
Не сум чул олкава голема лажга.
Изрази
Лажги со опашки - голема измама, невистина, очигледна лага.