а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лажго

мн. лажговци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9546
Тој што лаже.
Англиски: liar
Примери:
Тој е голем лажго, не верувај му!
патолошки лажго