а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лажен

лажни
Вид збор: Придавка
Ранг: 1660
1. Што не е вистинит.
Англиски: false
Примери:
лажно сведочење, лажно обвинение
лажна вест, лажна скромност, лажна љубов
лажен сведок, кој измислува лаги, и оној, што сее раздор меѓу браќа
2. Што е фалсификуван.
Англиски: fake
Употреба: Правда
Примери:
лажно име, лажни документи
лажни пари
Изведенки
лажност ж.
Пример: Ќе ја докажеме лажноста на обвинението.