а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лажира

лажираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Намерно намести, меcти резултат (обично во спортот) заради некаква полза.
Англиски: rig
Примери:
Управата го лажира натпреварот.
Изведенки
лажирање ср.
глаг. им.