а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лажица

мн. лажици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3618
1. Предмет од прибор за јадење што служи за црпење или cркање течна или кашеста храна.
Англиски: spoon Албански: lugë
Примери:
Дрвена лажица.
2. Мерка за изразување приближно количество.
Англиски: spoon Албански: lugë
Употреба: Разговорно
Примери:
Во тестото додадете и две лажици лимонов сок.
Кафето го пијам со две кафени лажици шеќер.
3. Пластичен или метален предмет издолжен и малку вдлабнат што служи како помагало за обување чевли.
Англиски: shoehorn Албански: lugë këpucësh
Изрази
Со златна лажица да сркаш - благослов.
Изведенки
лажиче ср.
мн. лажичиња
дем. хип.