а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лажичка

мн. лажички
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10758
1. лажица
Англиски: spoon Албански: lugëz
Употреба: Деминутив
2. Дел под градите од телото на човекот.
Албански: lug
Употреба: Анатомија