а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лажлив

лажливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 15710
1. Што има навика да лаже и да мами, што лаже и мами.
Англиски: fraudulent
Примери:
лажлива жена
2. Што може да излаже, да залаже.
Англиски: deceitful
Употреба: Преносно значење
Примери:
Лажлив поглед.
Изведенки
1. лажливо прил.
Пример: Лажливо гледаше во нас.
2. лажливост ж.
Пример: Лажливоста не ја простувам.