а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лажло

Види и: лажго (м.)
мн. лажловци
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 49013
лажго
Англиски: liar
Употреба: Разговорно
Изведенки
лажла ж.
мн. лажли
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК