а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лакомец

мн. лакомци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 40440
Тој што е лаком.
Англиски: greedy
Примери:
Тој е голем лакомец.
Изведенки
1. лакомица ж.
мн. лакомици
2. лакомка ж.
мн. лакомки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК