а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лампион

мн. лампиони
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17108
1. Фенер обично во боја за декоративно осветлување, за илуминација.
Англиски: lantern Албански: fener dekorativ
2. Светликав украс за новогодишна елка.
Англиски: decoration Албански: lampion, dekorim bredhi
Примери:
Стаклен лампион.
Пластичен лампион.
Лампион од шарена хартија.