а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ламтеж

мн. ламтежи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 50543
1. Силен стремеж кон нешто.
Англиски: desire Албански: dëshirë e madhe
2. aлчност, ненаситност
Англиски: greed Албански: lakmi, pangopësi
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК