а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ламја

мн. ламји
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6802
1. Митолошко чудовиште со крилја, честопати со повеќе глави и опашки што фрла оган од устата.
Англиски: dragon Албански: dragon, kulshedër
Примери:
Јунакот ја затвори ламјата во ковчегот.
Ниту еден јунак не успеал да ја убие ламјата.
2. Тој што е алчен и ненаситен.
Англиски: hog Албански: dragon, i pangopur
Употреба: Преносно значење
Примери:
Cите вие сте ламји и кожодери.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК