а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лангач

мн. лангачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 21333
1. куче скитник
Англиски: cur
Употреба: Зоологија
2. безвреден човек
Англиски: tramp
Употреба: Пејоратив , Преносно значење
Изведенки
лангачки прид.
лангачкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи