а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лапање

мн. лапања
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 34376
1. (само едн.) (глаг. им.) лапа
Англиски: grub Албански: llapit, haj
Употреба: Разговорно
2. лапало, јадење
Англиски: grub Албански: llapitje, haje
Употреба: Разговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи