а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лапа

мн. лапи
Вид збор: Именка, женски род
1. Каша од нешто.
Англиски: porridge Турски: lapa Албански: qull
Употреба: Гастрономија
2. Каша од трици, од ленено семе или од нешто друго што се става на болно место како облога.
Англиски: compress Албански: kompresë
Употреба: Медицина
3. Поткопан брег на езеро или река.
Англиски: bank Албански: breg, pirg
Употреба: Географија
4. Нива што може да се наводнува, влажна нива покрај езеро.
Албански: arë përreth liqeni
Употреба: Земјоделство
5. шепа
Англиски: paw Албански: shputë, putër
Употреба: Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК