а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лапис

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. камен
Англиски: stone Албански: gur
Употреба: Книжевен збор
2. Хемиско соединение, сребрен нитрат, лек во форма на стапче или на воден раствор како средство за дезинфекција и против тртки.
Латински: AgNO3 Англиски: silver nitrate Албански: nitrat argjendi
Употреба: Хемија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК