а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ларпурлартизам

(едн.) ларпурлартизмот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 44900
Сфаќање дека уметноста треба да постои само заради уметноста и не смее да биде средство или цел на нешто друго.
Француски: L'art pour l'art Албански: larpurlartizëm
Употреба: Книжевен збор , Уметност
Примери:
Приврзаник на ларпурлатизмот.
Изведенки
ларпурлартистички прид.
ларпурлартистичкиот
Пример: Ларпурлатистички пристап.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК