а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ластик

мн. ластици
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12482
1. Растеглива лента или ткаенина изработена од гумени и текстилни нишки.
Англиски: rubber band Турски: lastik Албански: llastik
Употреба: Разговорно
Примери:
Џемпер со ластици на ракавите.
Носеше тесни, ластик-пантолони.
2. Игра со растеглива лента преку која се прескокнува.
Албански: llastik
3. Bид плетка што личи како да е направена од растеглива гумена лента.
Англиски: knit Албански: ndërthur
4. Удар по главата со затегнување и отпуштање на прстите.
Англиски: knock Албански: llastik, godas me një çok
Употреба: Разговорно
Примери:
Биди мирен, да не добиеш некој ластик.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи