а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лаута

мн. лаути
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 40361
Жичен музички инструмент со форма на круша, особено карактеристичен за античкиот период и за средниот век.
Англиски: lute
Употреба: Музика и танц
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК