а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лаф

мн. лафови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6779
1. збор
Англиски: word Турски: laf Албански: fjalë
Употреба: Разговорно
2. разговор
Англиски: talk Албански: llafosje
Употреба: Разговорно
Изрази
Кажи куме голем лаф - кога некој ќе каже некаква глупост.
Лаф-муабет - вообичаен, неофицијален, лесен разговор.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК